News
Bridgeliigakausi 2026 käynnistyi jännittävissä merkeissä
Avauskierrosta pelattiin kolmella sarjatasolla eri puolilla Suomea. (2026-09-30 11:15:29)

Bridgeliiga 2026
Bridgeliigan ja divisioonien ensimmäiset kierrokset tarjosivat tiukkoja asetelmia, vahvaa seurahenkeä ja lupaavan lähtölaukauksen lokakuun ratkaisukierrokselle. Kolmella sarjatasolla eri puolilla Suomea pelattu avaus osoitti jälleen, miksi joukkuekilpailu on yksi suomalaisen bridgen innostavimmista muodoista.
Kakkosdivisioonassa kolme paikallista kamppailua, kärjessä Oulu, Tammerbridge ja Kulo II.
Kakkosdivisioona pelattiin kolmessa lohkossa Helsingissä, Hyvinkäällä ja pohjoisen osakilpailussa. Pohjoisessa Oulu otti voiton ja jätti taakseen Kuopion, Rovaniemen, Kajaanin ja Pyhäsalmen. Hyvinkään osakilpailussa Tammer Bridge nousi kärkeen ennen Tampereen Bridgekerhoa ja Lahden Bridgekerhoa. Helsingin lohkossa KULO II johtaa, Trio Underdogs on toisena ja Tapiolan Trikki II kolmantena.
Kaikissa kolmessa lohkossa asetelmat ovat vasta puolivälissä, joten mikään ei ole vielä ratkennut. Toinen pelikerta 24.10. tarjoaa takaa-ajajille mahdollisuuden iskeä ja kärjessä oleville joukkueille tilaisuuden osoittaa paineensietokykynsä. Panoksena ovat paikat nousukarsintoihin – jokaisella jaolla ja jokaisella ottelulla on merkitystä.
Kakkosdivisioonan ensimmäisen pelikerran tukokset.
KULO I otti komennon ykkösdivisioonassa
Ykkösdivisioonan ensimmäinen istunto pelattiin yksipäiväisenä kahdella paikkakunnalla. Hyvinkäällä kohtasivat Porin BK, Salon BK, KUB ja B-19. Helsingin Bridge Areenalla pelasivat AV 2, KULO I, Trio 1 ja Trio 2. Avauskierroksen jälkeen KULO I johtaa selvästi 51,64 pisteellä. B-19 on toisena 36,84 pisteellä ja Trio 2 kolmantena 34,26 pisteellä. Porin BK:n 31,28 ja Salon BK:n 30,53 pitävät seuraavat sijat tiukasti kilpailussa mukana.
Toinen istunto pelataan kaksipäiväisenä Bridge Areenalla, ja sen ottelut vaikuttavat kokonaispisteisiin avauspäivää enemmän. KULO I:n vahva lähtö antaa etumatkaa, mutta sen takana erot ovat pieniä. Kaksi parasta joukkuetta nousee liigatasolle, joten jokainen joukkue lähtee ratkaisupeleihin selkeällä tavoitteella ja takaa-ajajilla on yhä kaikki mahdollisuudet.
Ykkösdivisioonan ensimmäisen pelikerran tulokset.
Liigassa puolivälissä Jyväskylä johtaa, mutta kaikki on vielä auki

Bridgeliigaa pelataan taas 24.-25.10.
Bridgeliigan liigataso aloitti kautensa kaksipäiväisellä viikonlopulla Vaasassa. Kun kaikki joukkueet ovat nyt kohdanneet toisensa kerran pitkissä 20 jaon otteluissa, kilpailu on täsmälleen puolivälissä. Kärjessä oleva Jyväskylän Bridgekerhon ykkösjoukkue ei ole yllätys, mutta sen kannoilla tulevat liigaan varasijalta noussut Tapiolan Trikki ja viime kauden nousija Vasa BK. AV on neljäntenä noin kymmenen pisteen päässä Vaasasta, eikä muidenkaan joukkueiden mitalitaisto ole ohi.
Ratkaisut nähdään 24.–25.10., kun joukkueet kohtaavat toisensa uudelleen. Silloin selviävät liigamestaruus ja mitalisijat sekä ykköseen putoajat. Pitkissä otteluissa tilanteet ehtivät kääntyä moneen kertaan: yksi onnistunut sarja voi nostaa joukkueen mukaan mitalitaistoon, mutta jokainen jako on myös pelattava tarkasti loppuun asti.
Liigatason ensimmäisen pelikerran tulokset.
Seurapaita päällä – yhteinen tavoite pöydässä
[2]Bridgeliiga divisioonineen on paljon enemmän kuin pelkkä tuloslista. Joukkueet edustavat omia kerhojaan, rakentavat niiden identiteettiä ja tuovat saman pöydän ääreen pelaajia eri puolilta Suomea. Sitoutuminen näkyy joukkuehenkenä: onnistumiset ja vaikeat hetket koetaan yhdessä, ja oman kerhon puolesta pelaaminen antaa jokaiselle ottelulle erityisen merkityksen.
Kakkosdivisioonan joukkuemäärä jäi tällä kertaa pieneksi, mutta juuri siksi seuraava askel on tärkeä: kerhojen kannattaa rohkaista pelaajiaan kokoamaan joukkue ja lähtemään mukaan. Sarja tarjoaa sopuisan ja miellyttävän pelitunnelman, luontevan tavan tavata naapurikerhojen pelaajia sekä mahdollisuuden tutustua uusiin ihmisiin. Ykkösdivisioonassa ja liigassa panokset kasvavat, mutta miellyttävä ilmapiiri säilyy. Kun oma kerho näkyy, kuuluu ja menestyy yhdessä, koko suomalainen bridge vahvistuu.
- Hulda Nyberg -
Bridge League of Finland
